Piątek, 29 marca 2024 r.
Uwaga! Od  dnia 18.08.2016 r. obowiązuje zaktualizowany pakiet aplikacyjny dla I naboru mikroprojektów. Pakiet dostępny jest tutaj.

resetpowiększdrukuj

Co to jest mikroprojekt?

Mikroprojekty to małe transgraniczne przedsięwzięcia o charakterze niedochodowym. Służą one rozwijaniu i umacnianiu współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi po obu stronach granicy oraz tworzeniu podstaw do realizacji „dużych projektów”.  

W perspektywie finansowej na lata 2014-2020, mikroprojekty na pograniczu polsko-słowackim realizowane będą w ramach projektów parasolowych wdrażanych w dwóch osiach priorytetowych Programu: oś. 1. Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza oraz oś.3 Rozwój edukacji transgranicznej  i uczenia się przez całe życie. Projekty parasolowe realizowane będą w ramach następujących partnerstw:
  • Związek Euroregion „Tatry” z Wyższą Jednostką Terytorialną w Preszowie i  z Wyższą Jednostką Terytorialną w Żylinie,
  • Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska z Wyższą Jednostką Terytorialną w Preszowie,
  • Stowarzyszenie Region Beskidy z Wyższą Jednostką Terytorialną w Żylinie.
W Programie Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 realizowane będą 2 typy mikroprojektów:
  • mikroprojekt indywidualny – mikroprojekt składany przez jednego z partnerów (wnioskodawcę) po polskiej albo słowackiej stronie granicy, w którego przygotowaniu i realizacji uczestniczy personel partnera zagranicznego. Udział finansowy wnosi tylko wnioskodawca.
  • mikroprojekt wspólny – to mikroprojekt  realizowany wspólnie przez co najmniej2 partnerów z Polski i ze Słowacji, z których jeden pełni funkcję Partnera Wiodącego. Szczególnym rodzajem mikroprojektu wspólnego jest mikroprojekt własny. Realizacja mikroprojektów wspólnych  wzmacnia efekt transgraniczny.
Preferowana będzie realizacja  mikroprojektów wspólnych, co znajdzie odzwierciedlenie w ilości punktów możliwej do uzyskania w trakcie oceny jakościowej mikroprojektu.