Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Uwaga! Od  dnia 18.08.2016 r. obowiązuje zaktualizowany pakiet aplikacyjny dla I naboru mikroprojektów. Pakiet dostępny jest tutaj.

resetpowiększdrukuj

Sesja popularnonaukowa "Od dagerotypu do fotopocztówki"

Sesja popularnonaukowa "Od dagerotypu do fotopocztówki"2013-09-30
Tatrzański Park Narodowy zaprasza na sesję popularnonaukową pn. Od dagerotypu do fotopocztówki. Sesja odbędzie się w dniach 18-19 października 2013 r. w Zakopanem. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program wydarzenia.



Sesja jest jednym z wydarzeń realizowanych w ramach mikroprojektu pt. Obraz Tatr i Podtatrza utrwalony na kartach pocztowych. Mając na uwadze, że obraz Tatr utrwalany przez lata na pocztówkach nie był dotychczas przedmiotem zainteresowania polskich badaczy, partnerzy projektu: Tatrzański Park Narodowy i Muzeum w Kieżmarku podjęli się realizacji mikroprojektu, którego celem jest opracowanie i udostępnienie szerokiemu gronu zainteresowanych osób osiemnastotysięcznego zbioru pocztówek o tematyce tatrzańskiej. Jak wskazują autorzy projektu: (...) przeglądając pocztówki wydawane od XIX w. aż do czasów dzisiejszych, można zauważyć wiele ciekawych przykładów przemian zachodzących w przyrodzie tatrzańskiej, a także przyjrzeć się przemianom ośrodków turystycznych powstających u podnóża Tatr, lub w samym ich centrum. W ramach projektu zaplanowano:
  • digitalizację i skatalogowanie 18 000 zbioru pocztówek,
  • utworzenie strony internetowej, stanowiącej bazę zdigitalizowanych i opisanych pocztówek,
  • organizacja w Kieżmarku oraz w Zakopanem wystawy najciekawszych widokówek,
  • organizacja międzynarodowej sesji popularno-naukowej i wydanie książki zawierającej materiały z sesji, które przyczynią się do lepszego poznania tematu pocztówek tatrzańskich, wymiany wiedzy z polskiej i słowackiej strony Tatr.
Jak podkreślają autorzy projektu: zakres prac projektu jest ogromny, gdyż łączy w sobie dwie dziedziny: tematykę tatrzańską (topografię, środowisko przyrodnicze, historię osad podtatrzańskich, rozwój infrastruktury turystycznej w górach, oraz etnografię) i tematykę fotografii wykorzystywanej do celów pocztówkowych (techniki wykonania i powielania, fotografowie przełomu XIX i XX wieku).