Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Uwaga! Od  dnia 18.08.2016 r. obowiązuje zaktualizowany pakiet aplikacyjny dla I naboru mikroprojektów. Pakiet dostępny jest tutaj.

resetpowiększdrukuj

Spotkanie przedstawicieli Euroregionów z Podsekretarzem Stanu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Wald

Spotkanie przedstawicieli Euroregionów z Podsekretarzem Stanu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Wald2011-04-12
W dniu 6 kwietnia br. przedstawiciele Euroregionów działających na granicach Polski spotkali się w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego z Podsekretarzem Stanu Waldemarem Sługockim. Euroregion „Tatry” reprezentował Bogusław Waksmundzki – Przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” oraz Antoni Nowak – Dyrektor biura.

Głównym tematem spotkania była konsultacja rządowych projektów:
- Koncepcji Przestrzennego zagospodarowania Kraju 2030
- Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020.

Przedstawiciele Euroregionów zabierali głos w dyskusji w sprawie obu tych dokumentów koncentrując się na ważnych dla przyszłości pogranicza polsko-słowackiego inwestycjach tj.: budowa dróg : Lubień-Chabówka-Chyżne (Chabówka-Zakopane), Tarnów – Nowy Sącz – Piwniczna, budowa linii kolejowej Kraków – Podłęże - Piekiełko- Nowy Sącz – Muszyna – Leluchów (Piekiełko – Chabówka - Zakopane) oraz lotniska w Nowym Targu. Argumentowali to tym, że obszary przygraniczne jako peryferyjne wymagają rozwoju szczególnie infrastruktury transportowej, telekomunikacyjnej i ochrony środowiska.

Polskie Euroregiony wyraziły także wolę utworzenia Krajowego Stowarzyszenia Euroregionów, które byłoby mocnym partnerem dla polskiego rządu. Jest to szczególnie ważne, gdyż Polska przystępuje do opracowania programów decydujących o środkach unijnych przeznaczonych na współpracę transgraniczną w nowej perspektywie na lata 2014-2020.

Ponadto przedstawiciele Euroregionu „Tatry” zwrócili się do Pana Ministra o uproszczenie procedur zarządzania i rozliczania środków unijnych Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013 przeznaczonych na realizację mikroprojektów. Funkcjonowanie w procedurze Programu wielu ogniw pośrednich wpływa niekorzystnie na czas oczekiwania na refundację wydatków poniesionych przez beneficjentów na realizację mikroprojektów. Euroregion „Tatry” oczekuje w tej sprawie rozwiązań systemowych. Natomiast już dziś można by rozważyć rezygnację z poświadczania wniosków o płatność przez Wspólny Sekretariat Techniczny w Krakowie, co bez uszczerbku dla rezultatów projektów spowodowałoby znaczne skrócenie ścieżki kontroli i weryfikacji wydatków.