Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
Uwaga! Od  dnia 18.08.2016 r. obowiązuje zaktualizowany pakiet aplikacyjny dla I naboru mikroprojektów. Pakiet dostępny jest tutaj.

resetpowiększdrukuj

Udział Euroregionu Tatry w konferencji pn. Fundusze dla pogranicza...

Udział Euroregionu Tatry w konferencji pn. Fundusze dla pogranicza...2015-10-02
Jak zmieniło się w ostatnich latach polsko-słowackie pogranicze dzięki unijnym funduszom i jakie nowe możliwości otwierają się wraz z okresem programowania 2014-2020 – to główne tematy konferencji pn. Fundusze dla pogranicza – realizując pomysły dzięki programowi Polska-Słowacja, która 30 września 2015 r. odbyła się w Zakopanem.


W trakcie konferencji przedstawiono liczby, fakty i wnioski z okresu programowania 2007-2013. I tak w rozwój pogranicza zainwestowano ponad 150 milionów euro z Funduszy Europejskich. Wśród efektów ponad 100 „dużych” projektów i ponad 700 mikroprojektów zrealizowanych w Programie Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013   znaleźć można m.in.:
•    ponad 100 kilometrów nowych tras rowerowych,
•    250 nowych produktów turystycznych,
•    1700 kilometrów wytyczonych lub oznakowanych szlaków rekreacyjnych,
•    47 odnowionych zabytkowych obiektów,
•    ponad 230 kilometrów zmodernizowanych lub nowych połączeń drogowych,
•    220 kilometrów sieci kanalizacyjnej i wodociągowej,
•    8 nowoczesnych oczyszczalni ścieków.

W tej części zaprezentowano także najlepsze projekty reprezentujące osie priorytetowe i tematy Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Wśród wyróżnionych 4 projektów znalazł się także projekt Euroregionu „Tatry” Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednanskiego do Jana Kantego Pawluśkiewicza". 7 obrazków najlepiej oddających charakter tego projektu zaprezentował zebranym w formie interaktywnej, multimedialnej prezentacji pan Antoni Nowak- Dyrektor biura Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu. Więcej informacji o tym projekcie znaleźć można  tutaj.

Nowe możliwości dla polsko-słowackiego pogranicza otwiera rozpoczynający się Program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. To niemal 155 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na następnych kilka lat na wspólne polsko-słowackie projekty na obszarze pogranicza. 77,5 mln euro zostanie przeznaczonych na ochronę i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, 55,8 mln euro – na poprawę połączeń komunikacyjnych oraz transport multimodalny. Trzeci główny obszar tematyczny, który otrzyma wsparcie w wysokości 12,4 mln euro, to edukacja i uczenie się przez całe życie.

Podczas spotkania omówiono kluczowe elementy programu Interreg Polska-Słowacja: osi priorytetowych, ich celów szczegółowych oraz oczekiwanych rezultatów i różnic w stosunku do okresu programowania 2007-2013. W ramach konferencji odbyły się także warsztatowo-dyskusyjne dla każdej z osi tematycznych programu Interreg Polska-Słowacja z praktycznymi poradami ekspertów z dziedziny współpracy transgranicznej. Ekspertem w panelu dotyczącym pierwszej osi Programu Interreg V-A Polska-Słowacja Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego był pan Antoni Nowak-Dyrektor Euroregionu „Tatry”.

Z prezentacjami wyświetlanymi podczas konferencji zapoznać się można tutaj.
Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego, filmowego podsumowania konferencji zamieszczonego na facebookowym funpage'u Programu (wpis z dnia 14.10.2015).
Jedną z niespodzianek konferencji była prezentacja filmu promującego Szlak wokół Tatr zrealizowanego w ramach projektu pt. Historyczno-kulturowo-przyrpdniczy Szlak wokół Tatr wdrażanego w Programie Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Podstawowe informacje na temat Szlaku wokół Tatr oraz projektu przedstawiła  blisko dwustuosobowej publiczności pani Agnieszka Pyzowska - Dyrektor Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY.